بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها :

بررسی شته ها و شته کلزا و خسارات و مبارزه شیمیایی با آنها

فرمت فایل: ورد – Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 26

در سال های اخیر کلزا Rapeseed آنقدر اهمیت پیدا کرده است که بی نیاز از تشریح توسط نگارندگان این نشریه باشد. ولی به دلیل رعایت اصول متداول،‌ لازم است اهمیت آن به صورت مختصر شرح داده شود

مقدمه

در سال های اخیر کلزا Rapeseed آنقدر اهمیت پیدا کرده است که بی نیاز از تشریح توسط نگارندگان این نشریه باشد. ولی به دلیل رعایت اصول متداول،‌ لازم است اهمیت آن به صورت مختصر شرح داده شود:

کلزا «Golza» یا Rapeseed یا کانولا(نوعی رقم اصلاح شده کلزا) () در بین دانه های روغنی یکساله جایگاه بسیار مهمی را به خود تخصص داده است. در سال اخیر میزان تولید کلزا از تمام دانه های روغنی یکساله وچند ساله، بیشتر بوده است و دلیل آن وجود امکانات بالقوه برای توسعه کشت،

مزیت های نسبی تولید، توان و ایستایی و قدرت گیاه در مقابله با عوارض سوءطبیعی، و تحمل شرایط نامطلوب حرارتی (سرد) است.

کوشش و فعالیت مختصصان برجسته اصلاح نبات در زمینه ایجاد رقم هایی با خصوصیات برجسته بوتانیکی از گونه های مختلف جنس براسیکا (Brassica campestris, B.oleracea., B – nigra) منجر به تولید B.napus, B.carinata, B.Juncea شده که بدلیل داشتن اسیدهای چرب با ارزش و پروتیین محتوی اسید امینه های اصلی موردنیاز بدن انسان و حیوانات، کلزا را به صورت یک گیاه مهم روغنی و پروتیینی با – درصد روغن، ـ درصد پروتیین(بعداز روغن کشی)در آورده است ().

کاهش ترکیبات نامناسب مانند اسیدروسیک ـ و گلوکوزینولیت های آلیفاتیک و فیتات ها در حد حذف آنها، نگرانی از مصارف ممتاز تغذیه ای آن را از بین برده است. ()

در حال حاضر کلزا به عنوان مهم ترین گیاه روغنی و پروتیینی یکساله در منطقه معتدله سرد و سرد مرطوب (در شرایطی که گیاهان روغنی دیگر قادر به رشد مطلوب نیستند) همچنین در مناطق نیمه گرم

می تواند پروتیین و روغن قابل ملاحظه ای در واحد سطح تولید کند.

در سال تولید جهانی کلزا با استناد به آمار (F.A.O Year Book vol.)F.A.O تن از هکتار با میانگین تولید کیلو در واحد سطح در مقام سوم بعد از سویا() قرار گرفت. ()

تفاوت مقادیر، تولید در رشد سریع و میزان تولید در ساله اخیر است. ممکن است در آینده ای نزدیک تولید کلزا به تولید بسیار وسیع سویا نزدیک شود. شواهد نشانگر افزایش سریع سطح زیرکشت و راندمان محصول درهکتار کلزاست تولید کلزا توانسته است از رقیبان برجسته ای چون آفتابگردان و بادام زمینی پیشی گیرد.

مقدار قابل ملاحظه تولید در واحد سطح در برخی از کشورهای پیشرفته جهان چون فرانسه:‌ به مقدار کیلو در سال ، کیلو در سال ، و آلمان کیلو در و کیلو در در سطوح بالاتر از یک میلیون هکتار نشانگر مزیت توسعه این دانه روغنی است.

مطالعات انجام شده تحقیقاتی در ایران نشان داد که در بین دانه های روغنی موجود، کلزا دارای امکانات ویژگی های توسعه تولید است و می تواند در شرایط مطلوبی در بین محصولات متداول در کشور به مرز اقتصادی قابل قبول، برسد ().

اهمیت تامین روغن از منابع داخلی که در حال حاضر برای تدارک مصرف سرانه روغن های مصرفی کشور (در حد کیلوگرم سرانه) ـ درصد وابسته به واردات روغن خام می باشد، برهمگان روشن است.

واردات روغن و کنجاله، ـ درصد کل ارز تخصیصی به واردات اقلام هم غذائی ـ گندم ـ برنج ـ شکر و…. را به خود اختصاص می دهد و وزارت کشاورزی ـ وزارت بازرگانی و وزارت صنایع را بر آن داشته است که در این مورد سعی لازم و وافر را مبذول دارند. ()

براساس بررسی های انجام شده نظر متخصصان امر بر این است که کلزا می تواند در بین دانه های روغنی موردکشت در کشور، سهم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دهد.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر دارای 103 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر :

بررسی بهره وری شغلی کارکنان مرکز توانبخشی باران مهر

فرمت فایل: ورد – Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 103

پیشگفتار

منابع علمی عدیده ای گزارش داده اند که بیماریها و مشکلات روانی در بین همه انواع بیماریها و امراض بار عاطفی، اقتصادی، خستگی، روانی و جسمانی و فرسودگی زیادی را بر مراقبان چه خانواده و چه کارکنان مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و توانبخشی تحمیل می کنند، پذیرش این بار شاید تا حدی برای خانواده که جگر گوشه اش به یکی از بیماریهای روانی مبتلا شده است، توجیه پذیر باشد، ولی درباره کارکنان مرکز خدمات سلامت روان چنین موضوعی را به مصداق آن شمع تمثیل گونه که خود آب می شود تا روشنی بخش حیات دیگران باشد جز با واژه هایی چون فداکاری و ازخودگذشتگی نمی توان وصف کرد.

سالها پیش وقتی از خانه هایمان قدم به کوچه و خیابان می گذاشتیم بیمارانی را می دیدیم ژولیده، آشفته و نامرتب و با انواع و اقسام زخمها که زیر لب با خود سخنی می گفتند یا در خودمانده بودند و یا گاه با خشم بردیگری می خروشیدند. با دیدن این تصویر که کم هم رویت نمی شد. عذاب وجدان گریبان مان را می گرفت و با خود یا با دیگران لب به نجوا و اعتراض می گشودیم که چرا کسی نیست تا به اینان کمک کند، دستگیر آنان باشد، مرهمی بر زخمهایشان بگذارد.

اینک چندسالی است که شاهد تحولی در این زمینه هستیم. سازمان بهزیستی بعنوان متولی درجه اول امور توانبخشی کشور موظف شد تا بیماران روانی مزمن را سازمان بخشی کند و مقرر شد تا با همکاری بخش غیردولتی صورت گیرد.

بهزیستی:

عبارت است از مجموعه متشکلی از تدابیر، خدمات و فعالیتها و حمایت های غیربیمه ای که به منظور بسط رحمت اسلامی جامعه و حفظ ارزش ها و کرامات والای انسانی تکیه بر مشارکت های مردم و همکاری های نزدیک سازمان های ذیربط در جهت گسترش خدمات توانبخشی، حمایتی، بازپروری، و پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروههای کم بهره اقدام نمایند.

خدمات توانبخشی:

توان بخشی عبارتست از مجموعه ای از اقدامات پزشکی، آموزشی، حرفه ای و اجتماعی که موجبات استقلال نسبی افراد ناتوان و معلولین را در جامعه فراهم نموده و سبب بازگشت و الحاق مجرد آنان به جامعه و استفاده یکسان از فرصت های مختلف اجتماعی، آموزشی و اقتصادی در مقایسه با افراد سالم می گردد.

معلولین روانی:

شامل کلیه مبتلایان به بیماریهای مزمن روانی بوده، به نحوی که حالت ایجاد شده در زندگی فردی و اجتماعی شخص تأثیر گذاشته و وی را ناتوان می سازد. مهمترین بیماریهای این مقوله شامل اسکیزوفرنی، اختلالات خلقی (مثل افسردگی و ترس مرضی)، هیستری، وسواس و اختلالات پسیکوپاتیک می باشد.

درحال حاضر بیش از 130 مرکز غیردولتی درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن در استانهای مختلف کشور مشغول به فعالیت می باشند.

مدتی است که ما به اصطلاح آدم های سالم دیگر کمتر دچار عذاب وجدان در این باره می شویم چرا که هستند مراکزی و کسانی تا به تیمار این عزیزان بیمار بپردازیم و کسانی که با شکیبایی و بردباری زاید الوصف، انرژی زیادی مصروف مراقبت و ارائه خدمات به بیماران روانی مزمن می کنند.

باران مهر نیز نمونه ای از مراکز نگهداری غیردولتی است.

که با ارائه خدمات روانپزشکی، پزشکی، روان پرستاری، روان شناسی، کاردرمانی، تمام وقت در اختیار شما عزیزان می باشد.

مقدمه

بهره وری مقوله جدیدی نیست، قدمت نوشته های راجع به آن به سال های 400 قبل از میلاد مسیح برمی گردد با یک نگرش دقیق تر متوجه می شویم، قدمت نوشته های راجع به بهره وری شاید به زمان شروع زندگی انسان در زمین برمی گردد. کوششها و فعالیت های مختلف انسان همواره بر آن بوده است که حداکثر نتیجه را از حداقل منابع و تلاش ها بدست آورد. شاید بتوانیم این تمایل را که حتی در زندگی انسان های بدوی به نوعی دیده می شود بهره وری بنامیم. در بینش مدیریت علمی با بنیانگذاری فردریک تیلور فردگرایی سازمانی یا رفتار عقلانی سازمان مترادف با بهره وری و استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود به منظور نیل به اهداف تعیین شده معنی شده است. از این نوشته و تعریف پیداست که طرفداران مدیریت علمی به عنوان بنیان گذاران مکتب علمی نیاز به علم خاصی برای افزایش بهره وری و کارایی را احساس نموده و مدیریت علمی را پی ریزی نمودند.

بهره وری مفهومی است جامع و کامل که افزایش آن به عنوان یک ضرورت جهت ارتقاء سطح زندگی و رفاه بیشتر تا آرامش و آسایش انسان ها که هدف اساسی برای همه انسان ها می شود.همواره مدنظر دست اندرکاران اقتصاد و سیاست و دولتمردان بوده است. (گلابیان، 80-89).

واژه بهره وری توسط دانشمندان علم اقتصاد و طرفداران مکتب مرکانیلیسم (سوداگری) وارد علم اقتصاد شده است. شاید به طور رسمی و جدی نخستین بار لغت بهره وری در مقاله ای توسط فردی به نام «گوئینزی» در سال 1766 میلادی ظاهر شد. بعد از بیش از یک قرن یعنی در سال 1883 آن طور که فرهنگ لغت شناسی لاروس بیان می کند، فردی به اسم «لیتر» بهره وری را بدین گونه تعریف کرد:

«قدرت و توانایی تولید کردن» که در این جا اشتیاق به تولید را بیان می کند.

از قدم های علم مدیریت از «آدام اسمیت» (تحلیل گر روابط بین انسان و تقسیم کار) و «کارل مارکس» (ارائه دهنده نظریه ارزش نیروی کار) را می توان نام برد که هر دو در ارائه جامع مفهوم بهره وری در جهان نقش بسزایی دارند.(گلابیان، 80-79).

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پیشینه پژوهش مشارکت اجتماعی شهروندان

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 پیشینه پژوهش مشارکت اجتماعی شهروندان دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پیشینه پژوهش مشارکت اجتماعی شهروندان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پیشینه پژوهش مشارکت اجتماعی شهروندان،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پیشینه پژوهش مشارکت اجتماعی شهروندان :

متغیرهای پیشینه تحقیق: مشارکت اجتماعی شهروندان

توضیحات: 11 پیشینه تحقیق داخلی و 10 پیشینه تحقیق خارجی (word) به همراه منابع آنها

دارای 18 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد

پیشینه تحقیقاتی و مطالعات انجام شده با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها، برگرفته از مقاله های فارسی و ترجمه تخصصی متون مقاله انگلیسی با ترجمه آماده کتاب های خارجی و کتاب های داخلی رشته های مختلف، مناسب برای انجام و نوشتن پروپوزال و آماده کردن فصل دوم پایان نامه مدیریت، توضیح مولفه های پرسشنامه و مقاله داخلی و خارجی و طرح های تحقیقاتی

قسمتی از پیشیه پژوهش::

بررسی تحقیقات خارجی:

– ملانی لواس و دیگران (2010)، در تحقیقی با عنوان «سطح پیشرفت و رضایتمندی با مشارکت اجتماعی سالمندان: در ارتباط با کیفیت زندگی و بهترین همبستگی­ها» به بررسی این امر پرداخته­اند که 1- آیا کیفیت زندگی بیشتر با رضایتمندی و مشارکت اجتماعی در ارتباط است، یا با سطح پیشرفت و مشارکت اجتماعی 2- آزمایش همبستگی­های نسبی مربوطه­ سطح پیشرفت و رضایتمندی با مشارکت اجتماعی. در این پژوهش از روش طرح مقطعی با نمونه­ای 155 نفری از سالمندان که سطوح گوناگون محدودیت­های فعالیتی داشته­اند استفاده شده است. سطح پیشرفت و رضایت­مندی با مشارکت اجتماعی (متغیرهای وابسته) با گویه­های نقش­های اجتماعی پرسشنامه­ استاندارد عادات زندگی مورد ارزیابی قرار گرفته­اند.نتایج این تحقیق بدین شرح است، که همبستگی­های بین کیفیت زندگی و سطح پیشرفت و رضایت­مندی با مشارکت اجتماعی تفاوتی نشان ندادند. اگرچه، بهترین همبستگی­های سطح پیشرفت و رضایتمندی با مشارکت اجتماعی متفاوت بودند. بیشترین سطح پیشرفت مشارکت اجتماعی به وسیله­ی سن جوان­­تر، سطح فعالیت پایدار مشاهده شده، عدم وجود اتفاق تنش­زای اخیر، بهزیستی بهتر، سطح فعالیت بیشتر، و موانع کمتر در محیط فیزیکی و توانایی تحرک و دسترسی، بهتر تبیین می­شود. رضایت­مندی بیشتر با مشارکت به وسیله­ سطح فعالیت پایدار مشاهده شده، سلامتی خود ادارکی بهتر، بهزیستی بهتر، سطح فعالیت بیشتر، و تسهیل­کننده­های بیشتر در حمایت اجتماعی و گرایش­ها بهتر تبیین می­شود.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی دارای 26 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی :

پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی

پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی شامل 26 اسلاید (ویژه رشته های مهندسی عمران و ساختمان) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی
فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت ، اقدام به خرید آن نمایید.

مقدمه:

تهویه آشپزخانه ها معمولا شبکه ای پیچیده از سیستم های تهویه مطبوع است که اجزای اصلی آن عبارتند از ) خنک کاری فضا در برابر حرارت پخت ) هوای مورد نیاز برای تامین فشار در عملیات پخت و پز. ) اگزاست و تخلیه هوای ناشی از پخت و پز.
طراحی سیستم شامل جنبه های مختلف تهویه مطبوع، اطفا حریق، کنترل فشار، تبرید، توزیع هوا، تجهیزات نگه داری غذا و … می شود.

پاورپوینت تهویه آشپزخانه صنعتی
فهرست:

تهویه آشپزخانه صنعتی
ملاحظات انرژی
طراحی سیستم های یکپارچه
هود های چندگانه
کنترل پخش دود در اثر پخت و پز
منابع و پیوند ها

.

عنوان: تهویه آشپزخانه صنعتی

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: 26 اسلاید

ارائه شده در: فروشگاه های سازه برتر

.

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه دارای 61 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه :

مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه

توضیحات: 61صفحه فارسی (word) با منابع کامل

دانلود تحقیق آماده با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها، برگرفته از مقاله های فارسی و ترجمه تخصصی متون مقاله انگلیسی و مقاله بیس پایان نامه با ترجمه آماده کتاب های خارجی و کتاب های داخلی رشته های مختلف، مناسب برای انجام و نوشتن پروپوزال و آماده کردن فصل دوم پایان نامه، توضیح مولفه های پرسشنامه و مقاله داخلی و خارجی و طرح های تحقیقاتی

خلاصه ای از کار:

– مقدمه

جوامع بشری همواره بر پایه آگاهی پیشرفت های قابل قبولی به خود داشته اند. و بر همین اساس است که اکثریت رهبرى شده بر اساس منطق و فکر صحیح، مى‏تواند مشکلات جامعه را در حد امکان بشرى حل کند و اکثریت غیر رشید و رهبرى نشده موجب انحطاط و سقوط جامعه به سوى منجلاب مى‏شود. قرآن نیز با اتکا بر همین قاعده مسلم و عقلایى، براى اکثریت منطقى و عقلانى ارزش قایل است. به عبارت دیگر، از منظر قرآن اگر جامعه ی اسلامى در چارچوب اسلام و بر مبناى اصول استدلالى و منطقى وارد جریان امور و نظردهى‏ها و نظرخواهى‏ها بشود و اختلاف در راه یابى به حقایق و عدالت یا تشخیص قانون درست از نادرست به وجود آید، اکثریت بر اقلیت ترجیح دارد. زیرا اکثریت در این صورت نزدیک‏ترین راه به حقایق است و عقل و شرع نیز آن را امضا مى‏کند.

……………

– قرآن و رأی اکثریت

اکثریت به دفعات در قرآن؛ کتاب آسمانی مسلمانان آورده شده است، که در این میان حدود هشتاد مرتبه در آن از اکثریت مذمت شده ‌است. خداوند در یکی از آیات می‌فرماید: «وَ اِنْ تُطِعْ اَکثَرَ مَنْ فِی الأَرضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سبیلِ اللهِ اِنْ یَتَّبِعُونَ اِلّا الظَّنَ وَ اِنْ هُم الّا یَخرُصُون؛ و اگر از بیش تر افراد روی زمین اطاعت کنی، تو را از راه خداوند منحرف و گمراه می‌کنند، زیرا آنان جز از گمان پیروی نمی‌کنند و آنان، جزء به حدس و گمان نمی‌پردازند». (انعام/ 116)

…………….

– اکثریت و ملاک حقیقت در قرآن

«اکثریت» علاوه بر آنکه معیار تشخیص حقیقت نیست، نمی‌تواند دلیل قاطع یا ارجح بر درستی باشد. به عبارت دیگر واقع ‌نمایی و کاشفیت اکثریت، مورد خدشه است. از این ‌رو اسلام هیچ گاه کمیت افراد را میزان حق و باطل قرار نداده است. چه بسا رأی یک نفر از رأی اکثریت یا همه ی مردم صحیح‌تر و منطقی‌تر باشد. در قرآن کریم آیات متعددی در نکوهش اکثریت آمده است:

……………

– رأى اکثریت؛ تجسم اراده الهى

در زمامداری اسلامی و حکومت شیعی انسان ها به دنبال رشد عقلانى و پیشرفت هاى فرهنگى، ایدئولوژى و قانون الهى و حاکمیت خدا بر انسان را به عنوان عالی ترین و بهترین شیوه ی زندگى خواهند پذیرفت و به جاى تن دادن به قانون و حاکمیت بشرى و اطاعت و بردگى در برابر انسان ها، پرستش و اطاعت خدا را خواهند گزید. در این طرح اقلیت و اکثریت به آن معنى که خواست اکثریت، حاکم بر اراده ی اقلیت باشد، وجود ندارد.

زیرا خواست خدا نسبت به اکثریت(عام) و اقلیت، یکسان است و اکثریت در برابر این خواست، متعهد است و حق جایى را به نفع خویش قایل نیست. در حقیقت در چنین نظامى، همه فرمانبردار و فرمانروا، و حاکمى جز خدا وجود ندارد.( زنجانى، 1421 ه‍ ق، چ4، ص 87).

……………..

– اکثریت مذموم از نظر قرآن کریم

………….

– اجماع یا رأی اکثریت

……….

– آیات اکثریت در قرآن کریم:

………..

الف) اکثریت از نظر مقدار:

………..

ب) اکثریت از نظر تعداد:

…………

– تحلیل و بررسی آیات اکثریت در کتب اسلامی (شیعی):

…………….

– حق و اکثریت:

……………

– قلمرو اکثریت:

……………….

– اسلام شیعی و اکثریت‌

نظر اسلام درباره ی اکثریّت را باید در دو مرحله جستجو کرد.

1- در مورد نظرخواهى و مصلحت‌اندیشى.

2- در مورد منافع و مصالح عمومى.

مرحله اوّل: نظرخواهى و مصلحت‌اندیشى‌

«اسلام» براى اکثریّت از آن جهت که اکثریّت است و دیگر هیچ، هرگز ارزشى قایل نیست، بلکه اکثریّت هاى نادان و بى‌تقوا و بى‌اندیشه و غیر مسئول را در قرآن کریم مورد مذمّت قرار داده و خطاب به رسول اکرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم فرموده است: «وَ إِنْ تُطِعْ أَکْثَرَ مَنْ فِی الْأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سَبِیلِ اللّهِ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَ إِنْ هُمْ إِلّا یَخْرُصُونَ: اگر از اکثریت مردم روى زمین پیروى کنى، تو را از راه خدا گمراه خواهند کرد، (زیرا) آنان پیروى نمى‌کنند مگر از گمان (بى‌اساسى) و (اندیشه‌اى) جز حدس و تخمین در کار ندارند».(انعام/ 116)

…………

– شهرت و اقسام آن

شهرت در متون اسلامی همان اکثریت است با کمی تفوت در مبنا و شرایط. علاوه بر این ها نیز مى‌بینیم که روش فقها در شناخت احکام فقهى اسلام براى تشخیص واقعیات در بسیارى از موارد این است که حقّ تقدم را به «شهرت فتوایى و یا شهرت روایى» مى‌دهند و این همان معناى «اکثریت» است. این تفاوت بین اکثریت و شهرت در ادامه بیان و بررسی خواهند شد. اما برای تشریح این بحث به بیان و تعریف اقسام شهرت نیاز است که ابتدا به بررسی آن می پردازیم.

……………

– تفاوت شهرت و اکثریت‌

البته باید توجه کرد: شهرت فتوایى، یا حدیث از نظر روایى یا عملى، با اکثریت مورد نظر در دموکراسى داراى این تفاوت است که اکثریت دموکراتیک تا نصف به علاوه یک توسعه دارد، ولى شهرت در اصطلاح فقهى در مرحله‌اى بالاتر قرار دارد، بگونه‌اى که باید اماره ی واقع به شمار آید و قول اقلیت، به عنوان قول نادر و حدیث، به عنوان شاذ و نادر در مقابل مشهور قرار گیرد، ولى به هر حال مسأله ی اکثریت مطرح است.(خلخالی، همان، ص48)

…………….

– اکثریت مورد نظر اسلام‌

به هر حال، اسلام براى اکثریت مکتبى و اسلامى ارزش قایل است؛ یعنى اگر جامعه ی اسلامى در چهارچوب اسلام و بر مبناى اصول و احکام اسلام وارد جریان امور و نظردهى‌ها و نظر خواهى‌ها بشود و اختلاف در راه‌یابى به حقایق و حق و عدالت و یا تشخیص قانون درست از نادرست به وجود آید، اکثریت را بر اقلیت ترجیح مى‌دهد؛ زیرا اکثریت در این صورت، نزدیک ترین راه به واقعیات است و عقل و شرع آن را امضا مى‌کند.

بنابراین ابتدا باید جامعه را با اصول اخلاقى و فضایل انسانى و آگاهى، تقوا و احساس مسئولیت، آشنا ساخت و سپس از او نظرخواهى کرد؛ زیرا در این حال، گفتارها و اظهار نظرها بر پایه ی حق و عدالت استوار خواهد بود، نه خودخواهى و سودجویى. و همگان در جستجوى حقوق و مصلحت واقعى کشور و ملّت مسلمان قرار مى‌گیرند و به سخن یکدیگر گوش فرا مى‌دهند و همدیگر را درک نموده و قول احسن و سخن بهتر را خواهند پذیرفت. چنان که قرآن کریم مى‌فرماید:« الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ : آنان (مؤمنان) کسانى هستند که به سخن گوش فرا مى‌دهند و بهترین آن را (انتخاب) و پیروى مى‌کنند».(زمر/18)

…………

– دلایل اعتبار رأی اکثریت:

1- دلایل عقلی:

دلیل اول: حکم عقل:

هنگامی که افراد صاحب نظر در مسئله ای اختلاف داشته باشند با توجه به یکی بودن نظر، مطابق واقع در نظر…………….

……………….

2- دلایل نقلی و روایی

گرچه در روایات امری مبنی بر لزوم اخذ به نظر اکثریت وارد نشده است اما از بعضی روایات و اخبار علاجیه و هم چنین از سیره ی منقوله ی نبی اکرم (ص) می توان به مطلوبیت و یا لزوم اقدام بر اساس اکثریت استیناس و تأیید یافت.

…………….

– دلیل ترجیح حق اکثریت بر حق اقلیت

اگر در مسأله‌اى اقلیت و اکثریت دو رأى مختلف دارند، و از تمام جهات، وِزان شان و استحکام شان و متانت شان بالسَّویه است، و انتخاب یکى از دو طرف براى ما مشکل است، در این صورت گروه اکثریت با وجود تساوى در همه ی جهات، اماریّتش به واقع بیش تر خواهد بود. و اما اشکال این است که به چه دلیل حق و انتخاب اکثریت مقدم بر حق و انتخاب اقلیت است و اقلیت باید تابع اکثریت باشد؟

………………

– آسیب‏شناسى اکثریت گرایى‏

………………

1. خطر اعتماد بر گمان‏هاى بى اساس

…………..

2. خطر آلودگى به شرک‏

………….

3. خطر بى توجهى به خدا

……………

4. خطر ایمان نیاوردن به امور غیبى

………….

……………

……………

8. خطر عبرت نگرفتن از آیات الهى‏

………………

– اکثریت در زمامداری اسلام

……………

– مبانی و حجیت اکثریت در حکومت پیامبر (ص)

……………

– نقش اکثریت در زمامداری امامان معصوم(ع)

…………….

– اکثریت از دیدگاه فقیهان و علمای شیعه

……………

مبانی نظری منزلت اکثریت در قرآن، شهرت، اکثریت در زمامداری اسلام، اکثریت از نظر امامان شیعه
فهرست منابع

  1. قرآن
  2. نهج البلاغه
  3. ابن هشام، 1383ه.ش، السیره النبویه، ج2، نجف- البراق، چاپ اول.
  4. آصفی، م، 1995م، ولایه الامر، ج1، قم – مرکز الاسلامی للبحوث و التعلیم الاسلامی، چاپ پنجم.
  5. ابو الحسین زکریا، ا، 1404 ه.ق، معجم مقائیس اللغه‌، ج5، قم- انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم، چاپ اول.
  6. ابن خلدون، 1988م، مقدمه تاریخ، ج1، بیروت – دارالفکر، چاپ دوم.
  7. انوری، ح، 1378ه.ش، فرهنگ بزرگ سخن، ج 1، تهران – انتشارات سخن، چاپ سوم.
  8. تهرانی، م، 1421ه.ق، ولایت فقیه در حکومت اسلامی، ج2/ج3، مشهد – انتشارات علامه طباطبایی، چاپ دوم.

…………..

…………….

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1 (ویژه دانشجویان پیام نور)

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل PDF (پی دی اف) ارائه میگردد

 خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1 (ویژه دانشجویان پیام نور) دارای 27 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در PDF می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پی دی اف خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1 (ویژه دانشجویان پیام نور)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1 (ویژه دانشجویان پیام نور)،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1 (ویژه دانشجویان پیام نور) :

توضیحات:

خلاصه کتاب ریاضیات پایه و مقدمات آمار 1، در قالب فایل pdf و در حجم 27 صفحه، به همراه نکات ویژه جمع بندی و نمونه سوالات امتحانی ادوار گذشته دانشگاه پیام نور با پاسخ های تستی و تشریحی، مناسب برای دانشجویان رشته های مدیریت و حسابداری دانشگاه پیام نور

محتویات محصول :

نکات کلیدی فصول مختلف کتاب در قالب فایل pdf و در حجم 27 صفحه ( براساس کتاب لیدا فرخو)

نکات ویژه جمع بندی در قالب فایل pdf و در حجم 8 صفحه

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی نیمسال دوم 96- 95 ( جدید )

نمونه سوال امتحانی نیمسال اول 96- 95

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال دوم 95-94

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی نیمسال اول 95-94

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال دوم 94-93

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال اول 94-93

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال دوم 93-92

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال اول 93-92

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال دوم 92-91

نمونه سوال امتحانی و پاسخنامه تستی و تشریحی نیمسال اول 92-91

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر دارای 39 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر :

ترجمه مقاله آموزش کارآفرینی: مروری بر اهداف, روشهای تدریس, و نشانه های اثر

رشته کارآفرینی-مدیریت

Entrepreneurship education: a review of its objectives, teaching methods, and impact indicators (2010)

– توضیحات: 29 صفحه انگلیسی، 39صفحه ترجمه آماده فارسی (word)

– چکیده ترجمه فارسی:

هدف—مقاله جاری به هدف بررسی انتشارات موجود در زمینه آموزش کارافرینی و ارزیابی تنظیمات موجود بین اهداف جامع, مخاطب هدف, روشهای تدریس و نشانه های اثر آن تهیه شده است.

طرح/روش شناسی/روش— مرور نیمه منظم نوشتجات انجام شده است؛ از داده های 6 صفحه گسترده اکسل مجزا استفاده شده است. این دیتاشیتها بمنظور کاهش جانبداری های نویسنده بکار رفته اند. 108 مقاله مورد مطالعه قرار گرفته و بر اساس اهداف آموزشی, مخاطب هدف, فعالیتهای برتر گروه, روش تدریس بکار رفته و نشانه های اثر دسته بندی شده اند.
یافته ها—محققین این حوزه با وجود تعاریف متفاوت از موضوعات, بسمت چارچوبی یکتا از آموزش کارفرینی هم نظر می باشند.تغییراتی از آغاز تا دیدگاه تغییر نگرش آموزش کارافرینی وجود دارد. با اینحال, با وجود گروه های هدف متنوع , عدم توافقاتی هم بین هدف مربیان و دیگر إی نفعان در عوامل موفقیت و آموزش کارافرینی با روشهای آموزشی کاربردی وجود دارد.

محدودیتها/مفاهیم تحقیق—کار جاری در مرور نوشتجات با محدودیتهایی روبرو بوده است. محدودیت اصلی, سهیم کردن هر دو نوع نوشتجات تجربی و نظری بوده است؛ استفاده از روشی متاتحلیلی مناسب تر می باشد.

مفاهیم عملی—آموزش کارافرینی در کلیت خود مورد مرور قرار گرفته شده است. این امر برای آموزش دهندگان و سیاست گزارانی که در تنظیم و تسهیل برنامه های آموزشی کارافرینی حضور دارند, مفید است. کار جاری بطور خاص, به فهم مسائل مرتبط با عدم توافقات تنظیم برنامه های کارفرینی کمک می کند؛ دامی که بر سر راه بیشتر طراحان وجود دارد.

ابتکار(اصالت)/بها—نو بودن کار جاری در استفاده از برگه های جمع آوری داده ها می باشد. این امر جانبداری نویسنده را به حداقل می رساند و برخی امکانات منطقی را برای معنی کردن و نتیجه گیری از نوشتجات موجود آموزش کارفرینی در اختیار ما قرار می دهد.

کلیدواژگان: آموزش, کارافرینی, روشهای تدریس

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه دارای 42 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه :

پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه

پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه شامل 42 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد . این پاورپوینت برای دانشجویان روانشناسی وسایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه
فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مقدمه

اختلال نقص توجه بیش فعالیADHD یک بیماری رفتاری شامل بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری است.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اختلال رفتاری ADHD توسط رژیم غذایی ایجاد شود با این حال، تحقیقات نشان می دهد که برای برخی افراد، تغییرات رژیم غذایی می تواند علائم را بهبود بخشد. در واقع، مقدار قابل توجهی از تحقیقات مورد بررسی قرار داده است که چگونه تغذیه در ADHD تاثیر می گذارد. این مقاله یک مرور کلی از این یافته است در مورد مواد غذایی، رژیم های غذایی و مکمل های درگیر بحث می کند.

ADHD چیست؟

اختلال نقص توجه بیش فعالی ADHD یک بیماری رفتاری شامل بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری است. این یکی از شایعترین اختلالات است که کودکان می توانند داشته باشند بلکه روی بسیاری از بزرگسالان نیز تاثیر می گذارد.

آیا تغذیه در بیماری ADHD موثر است؟

علت دقیق ADHD نامشخص است اما تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک نقش عمده ای بازی می کند عوامل دیگر، مانند سمیت محیطی و تغذیه نامناسب در دوران شیرخوارگی، نیز دخیل است. اعتقاد بر این است که ADHD از سطوح پایین دوپامین و نورآدرنالین در منطقه از مغز که مسئول خود تنظیمی است سرچشمه می گیرد.

هنگامی که این توابع دچار اختلال شود فرد در تلاش برای تکمیل وظایف، درک زمان، ماندن برای تمرکز و تحت کنترل قرار دادن رفتار نامناسب است. این به نوبه خود، روی توانایی کار، کار به خوبی در مدرسه و حفظ روابط مناسب تاثیر می گذارد که می تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد.

ADHD یک اختلال قابل درمان در نظر گرفته نمی شود و هدف درمان کاهش علائم است رفتار درمانی و داروها اغلب مفید هستند. با این حال، تغییرات در رژیم غذایی نیز ممکن است به مدیریت علائم کمک کند.

و …

پاورپوینت درمان بیش فعالی با تغذیه
فهرست مطالب

مقدمه
ADHD چیست؟
آیا تغذیه در بیماری ADHD موثر است؟
تغذیه و رفتار
مکمل اسید آمینه
ویتامین و مواد معدنی
مکمل اسید چرب امگا 3
مطالعات روی حذف مواد غذایی: تحقیقات مروری
حذف سالیسیلاتها و مکمل های غذایی
حذف رنگ های مصنوعی و مواد نگهدارنده
حذف شکر و شیرین کننده های مصنوعی
حذف چند مواد غذایی از رژیم غذایی
پایان

عنوان : درمان بیش فعالی با تغذیه

فرمت : پاورپوینت

حجم : 1 مگابایت

تعداد صفحات : 42

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن دارای 40 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن :

پاورپوینت سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن

فرمت: پاورپوینت (PowerPoint) قابل ویرایش

تعداد اسلاید: 40 اسلاید

این فایل شامل پاورپوینتی با عنوان ” سلامت اداری و راهکارهای تحقق آن ” می باشد که در حجم 40 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل تهیه شده است. بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر می باشد:

چکیده

مقدمه

سلامت اداری

سیاستهای کلی نظام اداری

عوامل موثر بر تحقق سلامت اداری

راههای افزایش سلامت اداری

ویژگی های نظام اداری سالم

گزارش سازمان شفافیت بین الملل

منابع

پاورپوینت تهیه شده بسیار کامل و قابل ویرایش بوده و در تهیه آن کلیه موارد نگارشی و املایی رعایت گردیده است.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

مقاله ارزیابی پایایی سازه های بتنی یک مجتمع پتروشیمی

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

  مقاله ارزیابی پایایی سازه های بتنی یک مجتمع پتروشیمی دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله ارزیابی پایایی سازه های بتنی یک مجتمع پتروشیمی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله ارزیابی پایایی سازه های بتنی یک مجتمع پتروشیمی،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله ارزیابی پایایی سازه های بتنی یک مجتمع پتروشیمی :

سال انتشار: 1389

محل انتشار: دومین کنفرانس ملی بتن ایران

تعداد صفحات: 13

نویسنده(ها):

محمد شکرچی زاده – دانشیار دانشکده فنی دانشگاه تهران
سید رحمان طاهری – کارشناس انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران
میلاد حلاجی – کارشناس انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران
فرهاد پرگر – کارشناس انستیتو مصالح ساختمانی دانشگاه تهران

چکیده:

از آنجا که سازه های یک مجتمع پتروشیمی در معرض محیط آلوده به مواد شیمیایی قرار میگیرند، بنابر این دارا بودن یک رفتار پایا به منظور عملکرد مناسب در طول مدت بهره برداری اجتناب ناپذیر است. در این مقاله نتایج آزمایش های متداول در ارزیابی دوام سازه ها شامل مقاومت فشاری، جذب آب، عمق کربناتاسیون و مقاومت الکتریکی مغزه های تهیه شده از بتن سازه های یک مجتمع پتروشیمی ارائه شده است. نتایج حاکی از آن بود که محیط صنعتی پتروشیمی به عنوان یک محیط خورنده محسوب میشود و وضعیت موجود بتن در واحدهای مختلف تحت تاثیر شرایط محیطی و میزان آلوده بودن محیط اطراف، پوشش های سطحی و همچنین کیفیت اجرای آن میباشد. برای مثال در واحد کلر تا عمق 8 سانتیمتری از سطح بتن، مقدار کلر به حد بحرانی رسیده است. در حالی که در واحدهای نیترات آمونیوم و متانول این مقدار کلر ناچیز بود. عمق کربناتاسیون در برخی واحدها در حدود صفر و در برخی دیگر 3 سانتیمتر است.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید