پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس دارای 22 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس :

توضیحات:

پاورپوینت ارائه کلاسی با موضوع تحلیل واریانس، در حجم 22 اسلاید، همراه با توضیحات کامل.

بخشی از متن:

برای مقایسه میانگین بیش از دو جامعه از روش آنالیز واریانس استفاده می کنیم .

اگر میانگین صفت در این K جامعه را به ترتیب با u1, u2, …, uk نشان دهیم، آنگاه فرضیه یکسان بودن میانگین ها عبارت خواهد بود از …

پاورپوینت (اسلاید) تحلیل واریانس
فهرست مطالب:

شرایط انجام تحلیل واریانس

جدول مقادیر نمونه برای طرح کاملا تصادفی

آزمون F

مثال

آزمون توکی

مثال

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین دارای 36 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین :

پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین

پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین شامل 36 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد . این پاورپوینت برای دانشجویان روانشناسی وسایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین
فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مقدمه

این افراد نسبت به طرد شدن بسیار حساس هستند و این هسته علائم این اختلال است. این بیماران نه خجالتی هستند و نه غیر اجتماعی ، برعکس علاقه شدیدی به روابط اجتماعی دارند

ولی ترس از طرد شدن مانع اصلی دوری کردن آنها از روابط اجتماعی است. هر نوع ارتباط با دیگران آنان را به شدت مضطرب می‌کند و همیشه این سوال را در ذهن خود دارند که: آیا مرا می‌پذیرد؟.

فقدان اعتماد به نفس ، عدم اطمینان و دست کم گرفتن خود ، لحن متواضعانه ، ترس از انتقاد و طرد شدن در رفتار و روابطشان مشخص است و معمولا مشاغلی حاشیه‌ای را انتخاب کرده ، سالهای سال بدون پیشرفت و موفقیت بکار خود ادمه می‌دهند. این بیماران زمانی روابط اجتماعی با کسی برقرار می‌کنند که تضمین قوی از بابت پذیرش بدون انتقاد به آنها داده شود. بطور کلی این بیماران ترسو هستند.

و …

پاورپوینت اختلال شخصیت دوری گزین
فهرست مطالب

مقدمه

یک مثال

ملاکهای تشخیص اختلال شخصیت دوری گزین

تشخیص افتراقی اختلال شخصیت دوری گزین

علت شناسی اختلال شخصیت دوری گزین

درمان اختلال شخصیت دوری گزین

روان درمانی

دارو درمانی

پایان

عنوان : اختلال شخصیت دوری گزین

فرمت : پاورپوینت

حجم : 1.04 مگابایت

تعداد صفحات : 36

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری دارای 60 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری :

حسابداری مدیریتی و تئوری محدودیت ها در حسابداری

حسابداری مدیریت یا حسابداری مدیریتی بر استفاده از اطلاعات حسابداری برای مدیران در سازمانها، جهت مهیا کردن آنها برای تصمیم سازیکسب و کار آگاهانه تأکید دارد که به آنها اجازه می‌دهد تا کارکردهای کنترل و مدیریت شان را بهتر تجهیز نمایند.

در مقابل اطلاعات حسابداری مالی، اطلاعات حسابداری مدیریتی این خصوصیات را دارند:

در درجه اول نگاه رو به جلو دارند، بجای تاریخی.
برای پشتیبانی ازتصمیم‌گیری به طور کلی مبتنی بر مدل با درجه‌ای از انتزاع هستند، به جای مبتنی بودن بر مورد.
برای استفاده در سازمان طراحی شده و درنظر گرفته شده‌اند، بجای اینکه برای استفاده ذی نفعان، بستانکاران، و قانونگذار در نظر گرفته شده باشد
معمولاً محرمانه بوده و توسط مدیران استفاده می‌شود تا گزارشگری عمومی
با ارجاع به احتیاجات مدیران محاسبه می‌شود، و اغلب توسطسامانه‌های اطلاعات مدیریت استفاده می‌شود، نه با ارجاع به استانداردهای عمومی حسابداری مالی.
تعریف

آیفک از تعریف مدیریت مالی سازمانی از سه حوزه گسترده استقبال می‌کند:حسابداری بها، تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد، برنامه‌ریزی و پشتیبانی از تصمیمگیری.

به گفته انجمن حسابداران خبره مدیریت (سی‌آی‌ام‌ای)، “حسابداری مدیریت فرایند تعریف، اندازه‌گیری، تجمیع، تجزیه و تحلیل، مهیاسازی، تفسیر و تبادل اطلاعات مورد استفاده مدیریت جهت برنامه‌ریزی، ارزیابی و کنترل یک واحد تجاری و جهت اطمینان از استفاده مناسب و پاسخگویی به منابع شان می‌باشد. حسابداری مدیریت همچنین تهیه گزارشهای مالی را نیز برای گروه‌های غیرمدیریتی مانند ذینفعان، بستانکاران، سازمانهای قانون گذار و مراجع مالیاتی را شامل می‌شود.

مؤسسه حسابداران رسمی آمریکا (ای آی سی پی ای) بیان داشته است که حسابداری مدیریت در عمل به گسترش در سه حوزه زیر می‌انجامد:

مدیریت راهبردی– ارتقای نقش حسابدار مدیریت به عنوان یک شریک راهبردی در سازمان.
مدیریت عملکرد – توسعه عملکرد تصمیم‌گیری کسب و کار و مدیریت عملکرد سازمان.
مدیریت ریسک– مشارکت در چارچوب‌ها و شیوه‌ها برای شناسایی، اندازه‌گیری، مدیریت و گزارشگری ریسکها و دستیابی به اهداف سازمان.

مؤسسه حسابداری خبره مدیریت (آی‌سی‌ام‌ای)، بیان می‌دارد “یک حسابدار مدیریت دانش و مهارت حرفه‌ای خود را در تهیه و ارائه اطلاعات مالی و سایر تصمیمها به روشی بکار می‌گیرد که برای مدیریت در تدوین سیاستها و در برنامه ریزی و کنترل عملیات مورد تعهدش یاری رسان باشد”. بنابراین به حسابداران مدیریت در بین حسابداران به عنوان “ارزش آفرینان” نگاه می‌شود. آنها بیشتر علاقه دارند به جلو نگاه کنند و تصمیماتی بگیرند که آینده سازمان را تحت تأثیر قرار خواهد داد، تا به ثبت تاریخی و رعایت (حفظ امتیاز) جنبه‌های حرفه‌ای؛ بنابراین دانش و تجربه حسابداری مدیریت می‌تواند از زمینه‌ها و کارکردهای درون یک سازمان به دست بیاید، مانند مدیریت اطلاعات، خزانه داری، حسابرسی کارایی، بازاریابی، ارزشیابی، قیمت‌گذاری، تدارکات و غیره.

شیوه‌های سنتی در مقابل نوآورانه

جدول زمانی بهایابی مدیریتیبا اجازه نویسنده آ، وان در مروی استفاده شده حق نسخه برداری همه حقوق محفوظ است.

در حوزه حسابداری مدیریت اغلب یک تعداد نامحدودی از ابزار، روش‌ها، فنون و روالهای شناور در اطراف وجود دارد.

تمایز بین شیوه‌های سنتی و نوآورانه را شاید بتوان با جدول زمانی تصویری روش‌های بهایابی مدیریتی ارائه شده در همرایزنی سالیانه مؤسسه حسابداران مدیریت به بهترین نحو نشان داده شود.

بهایابی استاندارد سنتی (تی‌اس‌سی)، که در حسابداری بهای قدیمی دهه استفاده می‌شده، امروزه نیز روش اصلی در حسابداری مدیریت محسوب می‌شود چون برای گزارشگری صورتهای مالی برای ارزشیابی اقلام ردیفهای صورت سود و زیان و ترازنا مه از قبیل بهای کالای فروخته شده (سی‌اوجی‌اس) و ارزشیابی موجودی کالا بکار می‌رود. بهایابی استاندارد سنتی باید با اصول پذیرفته شده عمومی حسابداری (گپ آمریکا) منطبق باشد و به جای ارائه راهکارهایی برای حسابداران مدیریت خود را بیشتر با الزامات حسابداری مالی تطابق دهد. روشهای سنتی خود را به تعریف رفتار هزینه فقط در شرایط وجود حجم تولید یا فروش محدود می‌کنند.

در اواخر دهه ، شاغلین و اساتید حسابداری به شدت مورد انتقاد بودند که شیوه‌های حسابداری مدیریت (و، حتی بیشتر از آن، برنامه درسی تدریسی به دانشجویان حسابداری) با وجود تغییرات بنیادی در محیط کسب و کار، آخرین بار کمی بیش از سال گذشته تغییر کرده‌اند. در سال ، هیئت تغییر آموزش حسابداری، اعضای هیئت علمی را به پایین آمدنشان از برج عاج خود فرا خواند و توصیه کرد دانش شان را در مورد شیوه واقعی حسابداری در محل کار گسترش دهند. موسسه‌های حرفه‌ای حسابداری، که شاید ترس از این داشتند که وجود حسابداران مدیریت به طور فزاینده‌ای در سازمانهای کسب و کار بیهوده به نظر برسد، و متعاقباً منابع قابل توجهی را برای توسعه مهارتهای خالقانه تر برای حسابداران مدیریت اختصاص دادند.

تحلیل واریانس یا وردایی، یک رویکرد نظام مند برای مقایسه هزینه‌های واقعی و بودجه شده مواد مستقیم و دستمزد استفاده شده در طول یک دوره تولید است. در حالیکه برخی از اشکال تحلیل وردایی هنوز توسط بسیاری از شرکتهای تولیدی استفاده می‌شود، در حال حاضر گرایش به استفاده از آن به صورت ترکیبی با فنون نوآورانه‌ای مانند life cycle cost analysis و بهایابی مبتنی بر فعالیت متمایل شده، که با جنبه‌های خاص مورد.انتظار محیط کسب و کار تجاری نوین طراحی می‌شود از آنجا که تغییرات کوچک برای ط راحی محصول می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در بهای تولید محصوالت شود، بهایابی چرخه عمر به رسمیت می‌شناسد که توانایی مدیران جهت تأثیرگذاری بر بهای تولید یک محصول زمانی در بیشترین حد خود قرار دارد که این محصول هنوز در مرحله تولید چرخه عمر خود قرار دارد (به عنوان مثال، پیش از اینکه طراحی نهایی شود و تولید شروع شود).

بهایابی مبتنی بر فعالیت (ای‌بی‌سی) به رسمیت می‌شناسد که، در کارخانه‌های مدرن، بسیاری از هزینه‌های تولید با میزان “فعالیت” تعیین می‌شود (به ع نوان مثال، تعداد انجام تولید در هر ماه، و میزان زمان غیرفعال تجهیزات تولید) و بنابراین کلید کنترل مؤثر بها بهینه‌سازی بهره‌وری این فعالیتها می‌باشد. بهایابی چرخه عمر و بهایابی مبتنی بر فعالیت هر دو تصدیق می‌کنند که، در یک کارخانه مدرن نمونه، اجتناب از رویدا دهای مخل (مانند خرابی ماشین آلات و شکست‌های کنترل کیفیت) از اهمیت به مراتب بیشتری از (برای مثال) کاهش هزینه‌های. مواد اولیه برخوردار است همچنین بهایابی مبتنی بر فعالیت در زمان ارائه یک خدمت یا تولید یک جزء محصول از اهمیت دستمزد مستقیم بهعنوان عامل هزینه ک استه و به جای فعالیتها بر عوامل هزینه زا متمرکز می‌شود.

دیگر روشی که می‌توان به آن برای ابالات متحده به عنوان یک نوآوری نگاه کرد روش آلمانی گنزپلن کاستن ریچنانگ (جی‌پی‌کا) است. هرچند از اجرای آن در اروپا بیش از سال می‌گذرد، ولی نه به جی‌پی‌کا و نه به درمان مناسب “ظرفیت بلااستفاده” گسترده در ابالات متحده عمل نشده؛ بنابراین جیپیکا و مفهوم ظرفیت بلاستفاده به آرامی در حال به رسمیت شناخته شدن در آمریکا بوده، و “می‌تواند به راحتی توسط استانداردهای ابالات متحده “پیشرفته” محسوب شود”.

امروزه یکی از شیوه‌های خلاقانه‌تر در دسترس، حسابداری مصرف منابع (آرسی‌ای) است. آرسی ای توسط اتحادیه بین‌المللی حسابداران (آیفک) به عنوان یک “رویکرد پیچیده در سطوح بالاتر از زنجیره فنون بهایابی “به رسمیت شناخته شده است چون توانایی استخراج هزینه‌ها را به صورت مستقیم از داده‌های منابع عملیاتی یا قرنطینه و اندازه‌گیری هزینه‌های ظرفیت بلاستفاده فراهم می‌کند. آرسی‌ای با درنظر گرفتن “بهترین ویژگیهای رویکرد حسابداری مدیریت گنزپلن‌کاستن‌ریچنانگ (جی‌پی‌کا) و ترکیب آن با کاربرد عوامل هزینه مبتنی برفعالیت در هنگام نیاز، مانند آنهایی که در بهایابی مبتنی بر فعالیت استفاده شده، حاصل می‌شود. با رویکرد آرسی ای، منابع و هزینه‌های آنها به عنوان “مبنایی برای تقویت مدل سازی بها و پشتیبانی از تصمیم‌گیری مدیریتی در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که هزینه‌ها و درآمدهای یک سازمان همه تابعی از منابع و ظرفیتهای منحصربه‌فردی است که آنها را تولید می‌کند”.

نقش درون شرکتی

امروزه همگام با سایر نقشها در شرکت، حسابداران مدیریت یک ارتباط گزارشگری دوگانه دارند. بهعنوان یک شریک تجاری راهبردی و ارائه دهنده اطلاعات مالی و عملیاتی مبنای تصمیم‌گیری، حسابداران مدیریت مسؤول مدیریت گروه کسب و کار و در عین حال مکلف به گزارشگری ارتباطها و مسئولیتها به سازمان مالی شرکت نیز هستند.

از فعالیتهای ارائه شده توسط حسابداران مدیریت، پیش بینی و برنامه‌ریزی، انجام تحلیلهای وردایی، و بررسی و نظارت بر هزینه‌های ذاتی در کسب و کا ر فعالیتهایی هستند که پاسخگویی دوگانه را برای هر دوی گروه مالی و تیم کسب و کار ایجاب می‌کند. نمونه‌هایی از وظایفی که در آنها پاسخگویی به تیم کسب و کار می‌تواند بیشتر از بخش مالی شرکت تداعی داشته باشد، توسعه و تدوین بهایابی جدید محصول، تحقیق در عملیات، سنجه‌ای محرک کسب و کار، ارزیابی متوازن مدیریت فروش، و تجزیه و تحلیل سودآوری مشتری هستند. در مقابل، تهیه گزارشهای مالی خاص، انطباق داده‌های مالی با سامانه‌های منبع، و گزارشگری ریسک و مقررات از آنجا که با جمع‌آوری برخی اطلاعات مالی از همه بخش

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد! دارای 27 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل می باشد و در فایل اصلی پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد! :

پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!

پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد! شامل 27 اسلاید (ویژه رشته های روان شناسی) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!
فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت ، اقدام به خرید آن نمایید.

مقدمه:

زمانی که سهراب سپهری، عبارت «چینی نازک تنهایی من» را روی کاغذ می نوشت، فکرش را هم نمی کرد که کسی از خواندن این عبارت ترکیبی بلند از شعر «واحه ای در لحظه» که برایش خلاقیت فراوانی هم خرج کرده، دچار وحشت شود؛ اما واقعا کسانی هستند که نه تنها با خواندن چنین عباراتی و حشت زده می شوند، بلکه حتی خواندن یک شعر روح نواز هم آن ها را دچار حملات هراس می کند.

پاورپوینت فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!
فهرست:

مقدمه
سوراخ هراسی یا (Trypophomia)
خواب هراسی (Somniphobia)
نوهراسی (Neophobia)
رنگ زرد هراسی ((Xanthophobia
ناف هراسی (Omphalophobia)
شعر هراسی (metrophobia)
ترس هراسی (Phobophobia)
خنده هراسی (Geliophobia)
پنیر هراسی (Terophobia)
دلقک هراسی (Coulrophobia)
درخت هراسی (Hylophobia)
ریش هراسی (Pogonophobia)
باران هراسی (Ombrophobia)
13 هراسی (Triskaidekaphobia)
نامتقارن هراسی (Asymmetriphobia)

.

عنوان: فوبیا؛ تو می خندی، او می ترسد!

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: 27 اسلاید

.

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

تحقیق در مورد ترافیک

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 تحقیق در مورد ترافیک دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد تحقیق در مورد ترافیک  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی تحقیق در مورد ترافیک،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن تحقیق در مورد ترافیک :

تحقیق در مورد ترافیک

چکیده:

ترافیک

ترافیک یکی از مشکلات اجتماعی در جوامع امروزی و در شهرهای بزرگ می باشد که خود ناشی از عوامل مختلفی است . شاید سرمنشا مشکلات کنونی ، زمینه تاریخی ایجاد شبکه معابر و رانندگی در ایران باشند . جهت رفع این مشکل نیاز به قانون ، سیاستگذاری و توسعه راهها بود . اولین قانون حمل و نقل ، قانون فدرال Aid highway در سال 1934 میلادی ، مربوط به نواحی برون شهری نوشته شد. در دوران سلطنت ناصر الدین شاه در سال 1255 هجری شمسی وزارت “فوائد عامه” در ایران تاسیس شد و امور مربوط به احداث راه ، پل و راهداری به این وزارت خانه محول گردید . راه یکی از عناصر اصلی شهر در دوران گذشته بود . این عنصر به حدی در حیات اجتماعی و اقتصادی شهر موثر بود که حتی محل وقوع بسیاری از حوادث در ادبیات کهن ایرانی است . از آنجائیکه در این دوران شکل شهرها تابعی از نحوه زندگی اجتماعی و اقتصادی ساکنین بود و از طرفی دیگر در شکل گیری آن جنبه های دفاعی نیز ملحوظ می گردید . عموما غیر از محورهای اصلی شهر که از دروازه ها شروع می شد مابقی گذرها تابع شرایطی مانند مسائل اقلیمی و امنیتی بودند . همین شرایط موجب شکل گیری شبکه به شکلی غیر منظم بود . معابر عموما باریک و فقط قابل استفاده عابر پیاده بودند و فقط در معابر اصلی و یا محورهایی که به میادین مرکزی محله متصل می شد ، عرض بیشتر شده و عبور اسب و یا گاری میسر بود . به مرور خیابانهای عریض در حوالی محلات اعیان نشین و کنار باغهای بزرگ احداث می شد که در آنها کالسکه رفت و آمد می کرد .

احداث محلات جدید با استفاده از شیوه های معماری نو و تخریب محلات قدیمی ، احداث معابر بزرگتر و عریض تر و همچنین رسوخ وسیله نقلیه موتوری در بین جامعه موجب بروز دگرگونی عمیقی در شکل ظاهری شهر شد .

ورود اتومبیل در جامعه ایرانی موجب شد نیاز به شبکه ای مناسب جهت تردد این وسیله نقلیه احساس شود . در ابتدا چون تعداد این وسیله نقلیه بسیار کم بود عملا مشکلات چندانی احساس نمی شد . علی الخصوص ابعاد شهرها چنان نبود که نتوان بخشی از آن را پیاده طی نمود . ولی افزایش تعداد وسیله نقلیه و رشد شهرها موجب بروز فشار روی سیستم شبکه معابر گشت و می بایست بستر مناسب جهت تردد فراهم می شد . لذا احداث خیابانهای مناسب و تعریض برخی از محورهای موجود در دستور کار قرار گرفت . از سوی دیگر توسعه سریع شهر موجب می شد که نواحی جدیدالاحداث با فرض استفاده از اتومبیل ساخته شود

ماحصل این حالت بروز دوگانگی در سیستم شبکه معابر بود . بخشهای قدیمی عمدتا بوسیله یک یا دو محور جدید به چند پاره تقسیم شدند و شبکه معابر آنها که با مقیاس انسانی طرح شده بودند با شبکه جدید همخوانی نداشت . در واقع از دیدگاه سلسله مراتبی بدینگونه بود که یک کوچه محلی ناگهان به یک خیابان عریض شریانی متصل می شد . از این گروه شهرها : شیراز، همدان ، یزد و … مثالهای بارز این ناهمگونی شبکه جدید و قدیم با یکدیگر می باشند . شبکه در واقع بیشتر نقش ایجاد حرکت و عبور و مرور را دارد و نقش اجتماعی آن کمتر مطرح است .

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

  مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان :

مقاله اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1388 در علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی) از صفحه 437 تا 447 منتشر شده است.
نام: اثر ترکیبات خاک بر رشد و راندمان نهال سرو نقره ای و زربین در نهالستان
این مقاله دارای 11 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زربین
مقاله زی توده
مقاله سرو نقره ای
مقاله شاخص بنیه نهال
مقاله شاخص کیفیت نهال
مقاله مواد آلی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدلو فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: طبری کوچکسرایی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: رحمانی احمد
جناب آقای / سرکار خانم: یوسف زاده حامد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این تحقیق بهبود رشد و عملکرد نهال های سوزنی برگ سرو نقره ای (Cupressus arizonica) و زربین (C. sempervirens var. horizantalis) در ترکیبات متفاوت مواد آلی در نهالستان کلوده آمل صورت پذیرفت. بذرها در قالب طرح کاملا تصادفی با چهار تکرار در گلدان های پلاستیکی و تیمارهای مختلف خاک شامل 1) خاک رایج نهالستان (شاهد)، 2) خاک شاهد: کود دامی (1:5)، 3) خاک شاهد: خاک برگ (1:5)، 4) خاک شاهد: کود دامی: خاک برگ (1:1:5) کاشته شد. نتایج بعد از یک سال نشان داد که در هر دو گونه نهال های رشد یافته در تیمار 4، دارای بیشترین میزان رشد اندام هوایی، قطر یقه، شاخص بنیه نهال، وزن خشک اندام هوایی، وزن خشک ریشه، وزن خشک کل و شاخص کیفیت نهال بود. در اغلب صفات مورد بررسی سرو نقره ای پاسخ بهتری نسبت به زربین نشان داد. از نتایج این تحقیق استنتاج می شود که مواد آلی سبب افزایش مشخصه های رشد و زی توده نهال دو گونه مورد مطالعه گردیده است. پیشنهاد می شود در نهالستان های جنگلی جهت ارتقای میزان عملکرد و بهبود شاخص کیفیت نهال، به شرایط فیزیکی – شیمیایی خاک بستر کاشت، توجه ویژه اعمال شود.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک مناطق شهرداری مطالعه موردی: ادارات حملونقل و ترافیک مناطق 31 گانه مشهد

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک مناطق شهرداری مطالعه موردی: ادارات حملونقل و ترافیک مناطق 31 گانه مشهد دارای 14 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک مناطق شهرداری مطالعه موردی: ادارات حملونقل و ترافیک مناطق 31 گانه مشهد  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک مناطق شهرداری مطالعه موردی: ادارات حملونقل و ترافیک مناطق 31 گانه مشهد،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک مناطق شهرداری مطالعه موردی: ادارات حملونقل و ترافیک مناطق 31 گانه مشهد :

سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : هفتمین کنفرانس ملی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری با تأکید بر راهبردهای توسعه شهری 

تعداد صفحات : 14

چکیده مقاله:

ارزیابی عملکرد یکی از مفاهیم بنیادین در علم مدیریت است که وظایف مدیریت و سازمان بر اساس آن کنترل میگردد. نیازمندی ادارات حملونقل و ترافیک شهرداری مناطق با توجه به شرح وظایف گستردهای کهبرای آنها تعریفشده است، بر ارزیابی عملکرد بر کسی پوشیده نیست. مطالعات گذشته در کشور هرچند توانسته است تا حدودی به این مهم نقش اجرایی دهد اما بااینوجود در شهرداری مشهد این الگو پیاده نشدهاست. در این مقاله سعی شده است با استفاده از نظرات متخصصین و مقایسه شاخصهای پیشنهادی آنها با شرح وظایف ادارات الگوی ارزیابی عملکرد ادارات حملونقل و ترافیک پیشنهاد شود. با استفاده از نظرسنجیصورت گرفته از 52 متخصص حوزه حملونقل برای شاخصها پیشنهادی، معیار و زیر معیار پیشنهاد گردید و ضریب اهمیت هرکدام به دست آمد. این ارزیابی بیشتر بهصورت کیفی و با استفاده از طیف لیکرت صورت میگیرد. نتیجه حاصل از الگوی پیشنهادی در تصمیمسازیهای مدیران ارشد بسیار کاربرد دارد. نمونهای از این کاربردها ارائه روش انتصاب و جابجایی بهینه مدیران ادارات، انتخاب بهترین اداره، سنجش خلأهای اجرایی مناطق است

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

Lipase immobilization on modified sepiolite and their performances in olive oil hydrolysis

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

 Lipase immobilization on modified sepiolite and their performances in olive oil hydrolysis دارای 3 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد Lipase immobilization on modified sepiolite and their performances in olive oil hydrolysis  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی Lipase immobilization on modified sepiolite and their performances in olive oil hydrolysis،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن Lipase immobilization on modified sepiolite and their performances in olive oil hydrolysis :

سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : کنفرانس بین المللی یافته های نوین پژوهشی در شیمی و مهندسی شیمی

تعداد صفحات : 3

چکیده مقاله:

Lipase immobilized by adsorption on modified sepiolite was used to hydrolyze different oils, namely olive oils. The hydrolysis reaction was carried out at a temperature of 60C. It was experimentally proven that adsorption of lipase increased with temperature and was higher on hydrophobic membranes than hydrophilic ones. The effluent concentrations of fatty acid products were measured using gas chromatograph with FID detector. The enzyme activity of free and immobilized enzyme in the hydrolysis of olive oil was tested at different pH and pH=6 showed the highest activity for immobilized enzyme. Synthesis of hydrolysis was efficiently catalyzed by the covalently immobilized lipase yield up to 59 % after 4 h of reaction time.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

مقاله Investigation of Different Nuzzle Arrangements and ShapesEffects in Impingement Oven Performance

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

  مقاله Investigation of Different Nuzzle Arrangements and ShapesEffects in Impingement Oven Performance دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله Investigation of Different Nuzzle Arrangements and ShapesEffects in Impingement Oven Performance  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله Investigation of Different Nuzzle Arrangements and ShapesEffects in Impingement Oven Performance،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله Investigation of Different Nuzzle Arrangements and ShapesEffects in Impingement Oven Performance :

سال انتشار: 1388

محل انتشار: دوازدهمین کنفرانس دینامیک شاره ها

تعداد صفحات: 7

نویسنده(ها):

Mohamamd reza Mashayekhi – M.Sc. Student Department of Mechanical Engineering Iran University of Science and Technology
S. Mostafa Hosseialipour – Assistant Professor Department of Mechanical Engineering Iran University of Science and Technology
Gholamali Atefi – Associated Professor Department of Mechanical Engineering Iran University of Science and Technology

چکیده:

In this study, the effects of different kinds of nuzzles and their arrangement in a bread impingement oven have been considered. Modified V2 – f is employed for simulation of turbulent characteristics. This simulation has been done in a 3D domain with confinement walls. In this study slot nuzzles compared with round nuzzles. Results show that round jets produce maximum nusselt number more than slot jets but non uniform.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

مقاله مطالعه رشد و واکنش دفاعی ریشه گیاهان در خاکهای آلوده به نفت

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

  مقاله مطالعه رشد و واکنش دفاعی ریشه گیاهان در خاکهای آلوده به نفت دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله مطالعه رشد و واکنش دفاعی ریشه گیاهان در خاکهای آلوده به نفت  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله مطالعه رشد و واکنش دفاعی ریشه گیاهان در خاکهای آلوده به نفت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله مطالعه رشد و واکنش دفاعی ریشه گیاهان در خاکهای آلوده به نفت :

مقدمه

ریشه گیاهان بدلیل ارتباط مستقیم با خاک بیشترین تأثیرپذیری را از محیط و محتوای خاک دارد. در صورت وجود هر نوع شرایط نامطلوب خاک اعم از شوری، خشکی، شرایط غرقابی و وجود آلایندهها و سموم در خاک، ریشه در دسترسترین اندام گیاه برای آسیبپذیری و واکنش در برابر این تنشهاست. در خاکهای آلوده پاسخ ریشه گیاهان در مقابله با سموم یا آلایندهها شامل حذف، تجزیه و غیرفعال سازی آنهاست.

گیاهان آلایندهها را از طریق ریشه خود جذب نموده و بعد طی فرایندهایی آن را ذخیره (Phytoextraction) یا تجزیه

(Phytodegradation) میکنند .(28)

در خاکهای آلوده به مواد آلی شیمیایی گیاهان اثرات گیاه پالایی (Phytoremediation) خود را بر روی آلایندهها، با تحریک میکروارگانیسمهای ریزوسفر جهت تجزیه این سموم اعمال میکنند که به آن فرایند Rhizodegradation

میگویند (گیاهان جمعیت میکربهای محیط ریشه را با ترشحات کربنی، آنزیمی، مواد مغذی، انرژی و گاهی اوقات اکسیژن تحریک و حمایت میکنند) 5)، 8 و.(26

نوع ترشحات ریشه گیاهان میتواند بر نوع برهمکنش گیاهان و میکروارگانیسمهای خاک تأثیر بگذارد. این برهمکنشها با توجه به نوع ترشحات، میتواند اختصاصی یا غیر اختصاصی باشد .(23)

500

مجله پژوهشهای گیاهی (مجله زیست شناسی ایران) جلد 26، شماره 4، 1392

برهمکنشهای اختصاصی زمانی روی میدهد که ترشحات ریشه گیاهان یک ترکیب شیمیایی خاص را در پاسخ به حضور نوعی آلاینده ترشح کنند .(27) در برهمکنشهای غیر اختصاصی مواد شیمیایی مشابهی از ریشه گیاهان در پاسخ به انواع آلایندهها ترشح میشوند.

آلایندههای نفتی نیز ازجمله ترکیباتی هستند که گیاهان آن را با کمک میکربها و یا پس از جذب بطور مستقیم تجزیه میکنند 10)و .(13 گیاهان بسیاری بهعنوان گیاهان مقاوم به آلودگی نفتی توسط محققان مختلف شناسایی و معرفی شدهاند .(12) از اولین علائم مسمومیت ناشی از هیدروکربنهای نفت خام بر روی گیاهان کاهش رشد است

6) و.(21

میزان تحمل به ترکیبات نفت خام در گیاهان مختلف متفاوت است. اگر سطح آلودگی نفتی خاک در حد تحمل گیاه باشد، گیاه میتواند بخوبی رشد کند، بدون اینکه علائم آسیب در آن نمایان گردد. در سال 1994، دیوید و همکاران با بررسی یونجه در خاکهای آلوده به تولوئن دریافتند که یونجه به مدت یکسال در خاکی با غلظت ppm
500 تولوئن که از رطوبت اشباع باشد، فعالانه رشد میکند. زمانیکه سطع آلودگی خاک در حد بحرانی باشد، علائم آسیب در گیاهان نمایان میگردد. دانهرستهای ذرت با افزایش غلظت نفت خام تا حد %10 v/w در خاک، علائمی ازجمله زردی برگ، تشکیل نقاط بافت مردگی در برگها، کمبود آب و توقف رشد را نشان میدهند .(25) از اولین علائم آسیب ریشه گیاهان در غلظتهای بحرانی هیدروکربنهای نفت خام کاهش بیوماس ریشه و تغییر ساختمان ریشه در برخی گونههاست که در مطالعات بسیاری از محققان گزارش شده است 17)و.(29

هیدروکربنها قادرند ریشه گیاهان را بپوشانند و مانع دسترسی ریشه به آب و مواد مغذی گردند .(15) این مسئله منجر به کاهش رشد و تولیدات ریشه میگردد و بر قابلیت ترشح ریشه نیز تأثیرگذار است.

آنچه مسلم است اینکه ریشه گیاهان بدلیل تماس مستقیم با ترکیبات نفتی در مقایسه با سایر اندامهای گیاه تأثیر بیشتری بر روی آلاینده و میکروارگانیسمهای خاک دارد و از طرف دیگر خود نیز از نظر عملکرد، رشد و ساختار تغییرات بیشتری را متحمل میشود. میزان آسیبپذیری ریشه و نحوه عملکرد آن نه تنها تعیین کننده دوام و پایداری گیاه در شرایط آلوده است بلکه کارایی گیاه را در پروسه گیاه پالایی کاملا تحت تأثیر قرار می دهد.

در این مطالعه تغییرات و عملکرد ریشه برخی گیاهان در خاکهای آلوده به پسابهای نفتی مورد بررسی قرار گرفت.

از سه گیاه ذرت (Zea mays)، جودوسر (Avena sativa) و

آفتابگردان (Helianthus annus) در این پژوهش استفاده شد. این گیاهان دارای پتانسیل قابل توجهی در تحمل محیطهای آلوده به نفت میباشند و از آنها در بسیاری از مطالعات گیاه پالایی ترکیبات نفتی استفاده شده است 6)

و.(20 لازم به ذکر است که جودوسر از گیاهان بومی اطراف پالایشگاه تهران است. در این مطالعه از خاکهای آلوده پوند 4 پالایشگاه تهران استفاده شد که قدمت آلودگی نفتی آن بالغ بر 50 سال بود. پس از انجام نمونهبرداری و تعیین میزان کل ترکیبات نفتی خاک، بذر گیاهان در خاکهای آلوده و غیرآلوده، درون گلدان کشت شد. 4 هفته پس از جوانه زنی، رشد ریشه و غلظت کل پروتئینهای ریشه اندازهگیری شد. پس از 8 هفته جمعیت میکربی محیط ریشه گیاهان و تغییرات آناتومیک بافتهای ریشه بررسی گردید.

مواد و روشها

نمونهبرداری و آماده سازی خاک: در منطقه آلوده، آلودگی به شکل لکههایی در سطح خاک نمایان بود و خاک از نظر آلودگی همگن نبود. نمونهبرداری در دو محل و از دو عمق خاک آلوده صورت گرفت. در محل اول، نمونهبرداری تا عمق 50 سانتیمتری از سطح خاک انجام شد. ترکیبات نفتی این خاک به رنگ قهوهای تیره، چسبناک

501

مجله پژوهشهای گیاهی (مجله زیست شناسی ایران) جلد 26، شماره 4، 1392

و بشدت آبگریز بود و خواص ظاهری آن به ترکیبات نفتی سنگین یا سوختهای دیزلی نزدیک بود. در محل دوم، نمونهبرداری در عمق 50 تا 100 سانتیمتری سطح خاک انجام شد. ترکیبات نفتی خاک در این عمق شفاف و زرد رنگ، با ویسکوزیته اندک و خواص آبگریزی میانهای بود.

همچنین از یک ناحیه غیرآلوده این منطقه بهعنوان خاک شاهد تا عمق 50 سانتیمتری از سطح خاک نمونهبرداری شد. خاکهای آلوده پس از انتقال به آزمایشگاه در شرایط هوا خشک شدند و بعد با غربالهای 2 میلیمتری الک شدند تا ذرات آلاینده بطور یکنواخت در بافت خاک پخش شود، سپس خاکهای آلوده محل اول و دوم به نسبت

1 به 1 با هم مخلوط شدند. این خاک جهت کشت و مطالعه گیاهان مورد استفاده قرار گرفت.

تعیین میزان ترکیبات نفتی خاک: 5 گرم خاک پس از توزین به درون یک بالن 100 میلی لیتری ریخته شد و ترکیبات نفتی موجود در آن با استفاده از گزیلن به مقدار

mL 50 در چند مرحله استخراج شدند. در هر بار گزیلن

mL10 به خاک اضافه شد و مخلوط حاصل با دور شدید شیکر شد. سپس محلولهای استخراجی به لولههای سانتریفوژ منتقل گردیدند. لولهها بمدت 15 دقیقه و با سرعت 67g در دستگاه سانتریفوژ مدل Beckman

سانتریفوژ شدند. جذب روشناور حاصل از سانتریفوژ ترکیبات نفتی با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-visible مدل Philips در طول موج 425 نانومتر بررسی شد. بهمنظور رسم منحنی استاندارد از غلظتهای 1 تا 8 ppm نفت کرایزن استفاده شد .(18)

تهیه بذر و روش کشت: بذرهای رقم SC700 ذرت و همچنین رقم آذر گل آفتابگردان از مؤسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج تهیه شدند. بذر علف جودوسر از ذخایر موجود در آزمایشگاه گیاهشناسی دانشگاه الزهرا تهیه شد.

ابتدا بذر گیاهان از نظر قوه نامیه بررسی شدند. سپس

بذرها در گلدان و در دو نوع تیمار خاک آلوده و شاهد کشت شدند. آبیاری در حد ظرفیت زراعی انجام شد.

بررسی رشد و تغییرات ریشه: چهار هفته پس از جوانهزنی، جهت بررسی ریشه ابتدا گیاه (چهار نمونه از هر نوع گیاه) را با احتیاط از گلدان خارج کرده، بطوریکه ریشه گیاه آسیب نبیند و پاره نشود. سپس گیاه با آب شستشو داده شد تا کلیه ذرات خاک از ریشه شسته شود. ریشه گیاهان از نظر رشد طولی ارزیابی و محاسبه شدند.

سنجش پروتئین : با جدا کردن ریشه از گیاهان، نمونههای ریشهای جهت استخراج پروتئین از ریشه بدست آمدند.

نسبت بافر استخراج به نمونه 1 به 2 بود. به این منظور از بافر فسفات سدیم 0/2 مولار (pH=7/5) استفاده شد.

استخراج پروتئین درهاون چینی و تمامی مراحل در سردخانه و در دمای 4-0 درجه سانتیگراد انجام شد. به این منظور پس از افزودن بافر استخراج، عمل سائیدن در هاون بمدت 30 دقیقه ادامه یافت تا اینکه نمونهها همگن شدند.

سپس همگنای حاصل به لوله سانتریفوژ منتقل شد و با استفاده از دستگاه سانتریفوژ مدل (LE80K) Beckman در دمای 4 درجه سانتیگراد با سرعت 11326g بمدت 45

دقیقه سانتریفوژ شد. پس از پایان سانتریفوژ محلول روشناور از6 لایه پارچه ململ عبور داده شد. سپس سنجش پروتئین به روش برادفورد (1976) انجام شد و به منظور تهیه محلول استاندارد از غلظتهای مختلف سرم آلبومین گاوی استفاده شد. سری غلظتهای محلول استاندارد 40/5،50،5،2،0،10،15،20،25،30 میلیگرم بر میلی لیتر بدست آمدند. جذب هر نمونه پس از 15 دقیقه بوسیله دستگاه اسپکتروفتومتر UV-visible مدل Philips

در طول موج 595 نانومتر قرائت شد.

تعیین جمعیت میکربهای خاک : هشت هفته پس از جوانهزنی جمعیت میکربهای محیط ریشه تعیین شد.

تعدادی گلدان حاوی خاک آلوده و فاقد گیاه بهعنوان شاهد در همان شرایط محیطی گلدانهای حاوی گیاه بمدت هشت

502

مجله پژوهشهای گیاهی (مجله زیست شناسی ایران) جلد 26، شماره 4، 1392

هفته آبیاری شدند تا جمعیت میکربهای خاک صرفنظر از اثرات تحریک کنندگی ریشه گیاهان تعیین گردد. به یک گرم خاک محیط ریشه هر تیمار، آب مقطر استریل به میزان
mL 9 اضافه شد و به مدت 5 دقیقه شیکر شد تا میکربهای چسبیده به ذرات خاک جدا شوند. از روشناور بالای رسوب، رقتهای 10-1، 10 -2،10 -3،10 -4،10 -5،10 -6و-7
10 در آب مقطر استریل تهیه گردید.

کشت میکربهای هوازی: یک میلی لیتر از سوسپانسیون میکربی رقیق نشده و از هر رقت 1 میلی لیتر در پلیتهای استریل ریخته شد و بعد mL 20 -15 محیط کشت حاوی آگار با دمای 50- 45 درجه سانتی گراد به هر پلیت اضافه شد. پس از منعقد شدن آگار پلیتها در حرارت 30-25

درجه سانتی گراد بمدت 72-48 ساعت انکوبه شدند.

کشت میکربهای بی هوازی: 5 میلی لیتر محیط کشت حاوی آگار (nutrient agar) در پلیت استریل 8 میلی لیتری ریخته شد، بعد از منعقد شدن آگار mL 0/5 از هر رقت در هر پلیت ریخته و پخش گردید. آنگاه 15-10 میلی لیتر آگار مغذی 45 درجه سانتیگراد مجددا روی هر پلیت ریخته شد و پس از منعقد شدن آگار، پلیتها در ظرف کشت بی هوازی و در دمای 37 درجه بمدت 36-24
ساعت قرار داده شدند. برای تعیین جمعیت میکربهای خاک، پلیتی برای شمارش انتخاب شد که حاوی 100-20

کلنی بود. بعد از شمارش با در نظر گرفتن رقت هر پلیت،

تعداد میکربها در یک میلی لیتر محلول خاک رقیق شده که معادل (n)10x است، بدست آمد که در آن n معادل تعداد کلنی و x معادل ضریب رقت است .(14)

مطالعات آناتومیک : بهمنظور مطالعات آناتومیک از گیاهان

8 هفتهای استفاده شد. از ریشه گیاهان 7 تا 11 برش عرضی به ضخامت یک لایه سلول و به روش دستی تهیه شد. پس از قرار دادن و شستشوی نمونهها بهترتیب در آب ژاول 1 بمدت 20 دقیقه و اسید استیک 1 بمدت 1

دقیقه نمونهها رنگآمیزی شدند. رنگآمیزی بوسیله کارمن زاجی و سبزمتیل انجام شد. نمونههای رنگآمیزی شده با استفاده از میکروسکوپ نوری Olympus مدل BX51TF

بررسی شدند.

تجزیه و تحلیل آماری دادهها: کلیه آزمایشات در چهار تکرار انجام شد. تجزیه آماری دادهها با روش تجزیه واریانس (ANOVA) بوسیله نرمافزار spss انجام شد. برای مقایسه میانگین دادهها از آزمون Tukey استفاده شد.

نتایج

میانگین غلظت نفت در خاک مورد آزمایش حدود 21600mg/kg بدست آمد. مطالعه ریشه گیاهان بیانگر آسیبپذیری بیشتر ذرت در مواجه با آلایندههای نفت در مقایسه با گیاهان دیگر بود. هر چند هر سه گیاه واکنش دفاعی قابل توجهی در سطح ریشه و خاک نشان دادند.

جدول -1 نتایج اندازهگیری طول ریشه و غلظت پروتئین در تیمارهای آلوده و شاهد (میانگین±انحراف معیار).

غلظت پروتئین (mg/g) طول ریشه (cm) گیاهان

شاهد آلوده شاهد آلوده

0/0026±0/0002b 0/0063 ±0/0002a 28/4±8/3a 24/8±5/7b ذرت
0/0061 ±0/0003b 0/012 ±0/0009a 8/4 ±8/9b 13/6±8/1a آفتابگردان
0/035 ±0/007b 0/75 ± 0/01a 7/3±9/3a 3/4±5/9b جودوسر

تفاوت میانگینها در سطح (p< 0/05) معنیدار است.

503

مجله پژوهشهای گیاهی (مجله زیست شناسی ایران) جلد 26، شماره 4، 1392

بررسی رشد گیاهان در ذرت و جودوسر نمایانگر اثرات ریشه گیاهان مبین افزایش قابل توجه غلظت پروتئین هر
منفی هیدروکربنهای نفت خام بر رشد ریشه این گیاهان سه گیاه در خاک آلوده بود. هرچند این افزایش در ریشه
بود، درحالیکه در آفتابگردان ریشه آلوده افزایش جودوسر آلوده بسیار چشمگیر بود (جدول .(1
معنیداری در رشد داشت. اندازهگیری غلظت پروتئین

تعداد میکربها در هر میلی لیتر سوسپانسیون رقیق

نشده میکربی

1600 1400 1200 1000
800 600 400 200
0

فاقد گیاه جودوسر آفتابگردان ذرت

ب

جمعیت

تعداد میکربها در هر میلی لیتر سوسپانسیون رقیق

نشده میکربی

1400

1200
1000

800
600

400
200

0

فاقد گیاه جودوسر آفتابگردان ذرت

الف

جمعیت

شکل – 1 مقایسه میانگین جمعیت میکربهای محیط ریشه گیاهان با تیمار شاهد (خاک آلوده فاقد گیاه) الف: میکربهای هوازی ب:

میکربهای بی هوازی (تفاوت میانگینها در سطح (p< 0/05) معنیدار است).

ث پ الف

60µm 200µm 200µm
ج ت ب

60µm 200µm 200µm

شکل -2 مقایسه تغییرات بافتهای ریشه گیاهان در خاکهای آلوده و غیرآلوده یا شاهد در برش عرضی ریشه الف: آفتابگردان غیرآلوده ب: آفتابگردان آلوده پ: جودوسر غیرآلوده ت: جودوسر آلوده ث: ذرت غیرآلوده ج: ذرت آلوده

504

Calopogonium mucunoides
مجله پژوهشهای گیاهی (مجله زیست شناسی ایران) جلد 26، شماره 4، 1392

اثرات تحریک کننده ریشه کلیه گیاهان بر رشد و توسعه جمعیت میکربهای خاک جالب توجه بود. این در حالیست که ریشه برخی گیاهان مثل ذرت با وجود آسیبپذیری و پارگی بافت پارانشیم (نتایج آناتومیک) در تحریک میکروارگانیسمهای خاک آلوده عملکرد مؤثری داشت.

ذرت و آفتابگردان در تحریک میکربهای بی هوازی و جودوسر در تحریک میکربهای هوازی محیط ریشه مؤثر بودند، در مقابل جمعیت میکربهای هوازی ذرت و آفتابگردان و همچنین جمعیت میکربهای بی هوازی در جودوسر کاهش قابل توجهی در مقایسه با خاک شاهد داشت (شکل .(1 در مطالعات میکروسکوپی مقایسه بافتهای ریشه گیاهان آلوده و غیرآلوده تغییر ساختاری یا آسیب جدی را در ریشه آفتابگردان و جودوسر نشان نداد.

در ذرت از هم گسیختگی بافت پارانشیم و آسیبدیدگی سلولها واضح بود و در بعضی قسمتها پارگی بافت عمیقتر بود ( شکل .(2
بحث

از اولین علائم مسمومیت گیاهان در خاکهای آلوده به نفت بازدارندگی رشد و بعد کاهش رشد است. خاصیت آبگریزی ترکیبات نفتی موجب تغییر رفتار خاک و ناهمگن شدن انتشار آب در خاک میگردد. این مسئله موجب کمبود آب در خاک و ایجاد شرایط خشکی در خاک میشود و قابلیت دسترسی گیاهان به آب و مواد مغذی کاهش مییابد (2)، در نتیجه رشد و تولیدات گیاهی کاهش مییابد. کاهش رشد گیاهان بهویژه ریشه در مطالعات بسیاری از محققان گزارش شده است 17)و.(29

مطالعات بنگوش در سال 2003 نشان داد که وجود نفتهای سنگینی مثل آسفالتن در خاکهای آلوده به نفت موجب بوجود آمدن نوعی نیروی مکانیکی مقاوم در خاک میگردد که طویل شدن ریشههای گیاهان را کند میسازد. کاهش رشد طولی ریشه ذرت و جودوسر با توجه به ویژگیهایی که از خاکهای آلوده پالایشگاه ذکرشد، بعلت بالا بودن

میزان نفتهای سنگین در این خاکها بود. اما ریشه آفتابگردان در شرایط آلوده افزایش رشد را نشان داد. در سال 2004
مطالعات مرک و همکاران بر روی گیاهان گرمسیری در خاکهای آلوده به نفت خام نشان داد که ریشههای

و Centrosema

brasilianum در مقایسه با ساقه در خاکهای آلوده افزایش رشد دارند، بهطوریکه نسبت رشد ساقه به ریشه این گیاهان در شرایط آلوده کاهش مییابد. آنان دریافتند که این مسئله نوعی پاسخ دفاعی و یا استراتژی گیاه در مواجه با کمبود دسترسی به مواد مغذی در خاک آلوده است، زیرا افزایش رشد و بیوماس ریشه موجب افزایش جذب نیتروژن خاک میشود .(16) افزایش رشد ریشه آفتابگردان در خاک آلوده احتمالا نوعی مکانیسم دفاعی برای دسترسی بهتر به مواد مغذی خاک بود.

در سال 1995 اسنور و همکارانش دریافتند که آنزیمها عامل اصلی تغییر آلایندههای مخلوط با خاک و رسوبات هستند. یافتههای آنها نشان داد که آنزیمها از طریق واکنشهای تجزیهای قادرند آلایندههای آلی را تغییر داده و تجزیه کنند. آنان با بررسی ترشحات ریشه و جداسازی انواع آنزیمها شامل دهالوژناز، نیتروردوکتاز، پراکسیداز، لاکاز و نیتریلاز را شناسایی کردند. افزایش غلظت پروتئین ریشه جودوسر در شرایط آلوده ممکن است یک افزایش مصنوعی و به علت تنش آب باشد یا بدلیل افزایش تولید یا انتقال آنزیم در ریشه بهمنظور افزودن بر فعالیت ترشحی باشد. ترشح آنزیم از ریشه نوعی واکنش دفاعی گیاه برای تجزیه هر چه سریعتر آلایندههای نفت خام و کاستن سطح غلظت مسموم کننده نفت در خاک است.

اشتراک‌گذاری:

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید