مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید

  مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت :

مقاله آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1389 در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش) از صفحه 116 تا 122 منتشر شده است.
نام: آگاهی بیماران دیابتی مبتلا به سطوح مختلف رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت
این مقاله دارای 7 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت
مقاله هایپر گلیسمی
مقاله رتینو پاتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحتی جمال
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: آستانه صالح
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی فاطمه مرجان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: دیابت ششمین علت مرگ و میر در دنیاست که هر دو نوع تیپ 1 و 2 آن همراه با بروز عوارض چشمی بوده به گونه ای که خطر کوری در بیماران دیابتی 25 برابر افراد عادی می باشد لذا پژوهش حاضر با هدف تعیین آگاهی بیماران دیابتی از عوارض چشمی دیابت صورت پذیرفته است.
مواد و روش ها: در طی یک مطالعه مقطعی تحلیلی 200 نفر از بیماران دیابتی مراجعه کننده به درمانگاه چشم بیمارستان امیرکبیر اراک در سال 1387 مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات با استفاده از پرسش نامه و مصاحبه سازمان یافته جمع آوری و سپس برخی از عوامل موثر بر آگاهی بیارا از عوارض چشمی دیابت مورد تجزیه تحلیل قرار گرفته است.
یافته ها: میزان آگاهی 40 درصد از بیماران دیابتی در خصوص عوارض چشمی دیابت در حد متوسط بوده و همچنین بین آگاهی با متغیرهای سن، شغل، تحصیلات، نوع رتینوپاتی، نوع درمان و مدت مراجعه به چشم پزشک ارتباط معنی دار مشاهده شد (p<0.001) در حالی که بین آگاهی با متغیرهای جنس، سابقه فامیلی ابتلا به دیابت و کنترل رژیم غذایی ارتباط معنی داری دیده نشد (p>0.05).
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که سطح آگاهی بالاتر در بیماران دیابتی متضمن رعایت رژیم غذایی مناسب برای بیماران نبوده، اما می تواند موجب پیگیری بیشتر بیماران برای پیش گیری از بروز عوارض بیماری دیابت گردد.

برای دانلود این فایل اینجا کلیک کنید